Jüri Allik: Oliver Sachs (2015). “On the move: A life”

See, et Oliver Sachs varsti sureb oli teada kõigile, kes olid lugenud tema 2015. aasta aprillis ilmunud elulugu On the move. Ta oli saamas 82. aastaseks ja surmavalt haige. Küsimus oli vaid millal. See juhtus 30. augustil 2015.
Sachs on ilmselt maailma kõige tuntum neuroloog.

oliver sacksKuulsuse tõi talle jumalast antud jutustamise anne, mis lubab kirjutada selgelt ja põnevalt peaaegu ükskõik millest. Näiteks tema varasem eluloo raamat Uncle Tungsten: Memories of a Chemical Boyhood (2001) on hea näide võimest kirjutada põnevaks nii banaalne asi, nagu keemiliste elementide tabel.

Sacksi kõige kuulsamad raamatud on ilmselt järgmised:
Awakenings (1973)
The Man Who Mistook His Wife for a Hat (1985)
An Anthropologist on Mars (1995)
Hallucinations (2012)

Robert De Niro ja Robin Williams mängisid esimese neist kuulsaks. Mees, kes ajas oma mütsi naisega segi ja Marsilt tulnud antropoloog on ilmselt kõige paremini kirjutatud Sacksi raamatud. Ma olen lugenud vist kõiki Sachsi raamatuid ja ma olin üsna kindel, et midagi väga üllatavat ma autori kohta teada ei saa.

Peaaegu kõik, mida võis Sachsi kohta ette kujutada osutus valeks. See, et Sacks oli nooruses kõva tsiklimees on nendest kõige väiksem üllatus. Kas keegi, kes Sachsi tunneb ja on lugenud tema raamatuid oleks võinud arvata, et ta on oli kõva jõu tõstja. Kes oleks võinud arvata, et Sachs on hingelt äärmiselt habras ja haavatav. Diagnooside panemine nõuab nii julgust, kui kindlust. Poleks kunagi osanud arvata, et on nii palju olukordi, kus Sachsi sisemine ebakindlus välja lööb. Ma jätan ülejäänud pikantsemad üllatused välja ütlemata nende jaoks, kes tahavad ehedat lugemiselamust.

Eesti psühholoogile pakuvad enim huvi leheküljed, kus Sacks kirjutab oma kontaktidest Aleksander Luriaga, kes teatavasti oli Peeter Tulviste mentor. Kokkuvõtteks pakuksin välja sellise sõnastuse – suure inimese suur ja mõttekas elu!

Oliver Sachs (2015). On the move: A life. Picador. ISBN: 9781447264040

Leave a Reply